
Informator
Dane teleadresowe:
Dom Pomocy Społecznej
Kąty Nr 22, 05-332 Siennica
telefon: 25 799 19 07, 25 757 26 71 - Dyrektor
e-mail:
dpsk@poczta.fm - Dyrektor
zca.dyrektor.dpskaty@gmail.com - Z-ca Dyrektora
Dyrektor Domu - pani Danuta Ekert
przyjmuje interesantów w poniedziałki i czwartki w godzinach: 9.00-11.00
JAK ZAMIESZKAĆ?
Do domu pomocy społecznej kieruje się, a następnie umieszcza osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, nie mogące samodzielnie funkcjonować
w dotychczasowym miejscu zamieszkania.
1. Prośbę o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej w Kątach składa osoba zainteresowana, ustawowy przedstawiciel, opiekun prawny w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.
2. Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej w ciągu 14 dni jest zobowiązany przeprowadzić wywiad środowiskowy.
3. Decyzję o wydaniu skierowania i odpłatności za pobyt w DPS, względnie decyzję odmowną,
wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna z upoważnienia wójta gminy.
4. W przypadku odmowy wydania skierowania przysługuje prawo złożenia odwołania.
5. Po wydaniu przez kierownika ośrodka pomocy społecznej decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim wydaje decyzję
o umieszczeniu osoby kierowanej w Domu Pomocy Społecznej w Kątach.
6. Po wydaniu decyzji kierującej do Domu, termin zamieszkania w placówce ustala się z Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Kątach.
ZASADY ODPŁATNOŚCI ZA POBYT
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania w danym roku.
1. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Opłatę za pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Kątach wnoszą:
- mieszkaniec - do wysokości 70% swojego dochodu.
- małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą z ośrodkiem pomocy społecznej.
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby zobowiązane.
2. Opłatę mogą wnosić także inne osoby, nie wymienione wyżej (na podstawie odrębnej umowy).
3. W ustaleniu wysokości opłaty za pobyt jak i rozpatrzeniu wniosku o zwolnienie z tej opłaty uwzględnia się sytuację dochodową osoby zobowiązanej, zgodnie z ustalonymi w pomocy społecznej kryteriami dochodowymi.
4. Mieszkaniec domu wnosi opłatę do kasy domu lub na jego rachunek bankowy. Za jego zgodą opłata może być potrącana z emerytury lub renty mieszkańca – przez właściwy organ emerytalno-rentowy, z zasiłku stałego – przez ośrodek pomocy społecznej dokonujący wypłaty świadczenia; opłatę za pobyt ośrodek pomocy społecznej przekazuje na rachunek bankowy domu pomocy społecznej.
5. Mieszkaniec domu, a także inna osoba obowiązana do wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, jeżeli mieszkaniec domu przebywa u tej osoby, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca domu nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym. Za małoletniego mieszkańca domu nie wnosi się opłaty z jego dochodu i dochodu osób obowiązanych do wnoszenia opłaty w okresie jego nieobecności nieprzekraczającej 70 dni w roku kalendarzowym, jeżeli w tym czasie przebywa w domu rodzinnym.
AKTY PRAWNE REGULUJĄCE DZIAŁALNOŚĆ DOMU:




Copyright © 2021 DPS Kąty. Wszelkie prawa zastrzeżone